News

Check out market updates

Rezervační smlouva na byt se bez rezervačního poplatku neobejde

Rezervační smlouva na byt se bez rezervačního poplatku neobejde

dreamstime_m_17828578Rozhodnete-li se pro koupi bytu, jako první krok po vašem definitivním rozhodnutí by mělo být podepsání rezervační smlouvy na byt. Tu však nepodepisujte pod jakýmkoli nátlakem či v případě váhání. Podpisem rezervační smlouvy totiž potvrzujete zaplacení nemalého rezervačního poplatku, který vám v případě odstoupení nebude vrácen.

Pokud podepisujete rezervační smlouvu v nerozhodnosti, pak si podpis raději dvakrát promyslete. I přestože vás bude realitní makléř strašit větou typu, že vám může byt vyfouknout další zájemce, nenechte se zastrašit a nic nepodepisujte. Vše si důkladně rozmyslete, protože podpis na rezervační smlouvě je závazný. Nejdříve si tedy zjistěte všechny možné závady nemovitosti a nebojte se přizvat na pomoc i odborníky. Později byste totiž mohli zaplakat nad rozlitým mlékem a prodělat velké peníze.

Co je rezervační smlouva?

Rezervační smlouva je listina, která vám zaručuje, že nemovitost máte přednostně zarezervovanou. Po dobu rezervace nemůže prodávající byt či dům prodat dalším zájemcům, ovšem vy za tuto exklusivitu musíte zaplatit rezervační poplatek. Tento právní institut není konkrétně upraven v žádném právním předpise, obecně se však většinou řídí občanským zákoníkem.

Rezervační smlouva musí být vždy písemná. Vhodné je, abyste se rezervační smlouvy účastnili jak vy a realitní kancelář, tak ale také prodávající neboli vlastník nemovitosti. Jednoduše by se totiž mohlo stát, že makléř vám dá podepsat rezervační smlouvu, zatímco vlastník o ničem nemusí vědět, a byt může prodat někomu jinému.

Rezervační smlouva se uzavírá na dobu určitou. Většinou se jedná o dva týdny až jeden měsíc. Tato doba slouží k tomu, abyste si nemovitost řádně zkontrolovali. Ovšem jak již bylo zmíněno, zjistíte-li závažné vady, které změní vaše rozhodnutí, vrácení rezervačního poplatku se již nemusíte dočkat. Podepisujte tak rezervační smlouvu až se 100% rozhodnutím a rezervační dobu pak už jen využijte například k vyřízení hypotéky.

Kolik činí rezervační poplatek?

Právně nikterak není stanovena výše rezervačního poplatku. Většinou se tedy jedná o dohodu všech stran nebo určité procento, které má stanovené realitní kancelář. Rezervační poplatek se skládá právě jí do úschovy, popřípadě k notáři či advokátovi.

Pokud od rezervační smlouvy odstoupí prodávající, pak se rezervační poplatek kupujícímu vrátí, v opačném případě však nikoliv. Je ovšem možné konkrétní případy stanovit do rezervační smlouvy, proto je vhodné mít smlouvu právně ošetřenou. V případě, že kupujete byt, pak také požadujte, aby rezervační poplatek tvořil část kupní ceny. Vy poté pouze doplatí zbývající větší část.