News

Check out market updates

Pozor na klamavé inzeráty na internetových realitních serverech

Pozor na klamavé inzeráty na internetových realitních serverech

Sháníte byt či dům a nabízené nemovitosti hledáte pouze na internetu? Pak si dejte pozor, abyste nenaletěli chamtivým realitním makléřům, kteří jsou pro obchod schopni mnohého. Internetové servery nabízející nemovitosti často klamou nejen napsanými informacemi, ale i zkreslenými fotografiemi.

Na internetových realitních serverech se můžete setkat opravdu s kdečím a s kdekým. Neobvyklá nejsou zkreslená fakta o nemovitosti či záměrně zadané špatné údaje, které mají zatraktivnit daný byt, dům nebo lokalitu.

Zavádějící informace

Vyhlédnete si byt v prvním patře, po částečné rekonstrukci, v centru města, v blízkosti zeleně a po schůzce s makléřem se nestačíte divit. Z prvního patra je přízemí, z částečné rekonstrukce čerstvě vymalováno a park 15 minut chůzí daleko. Centrum města spíše na škodu, protože hluk, prach a nemožnost v blízkosti bytu parkování automobilu nemůže být rozhodně vykoupen skvělou občanskou vybaveností. Není tedy divu, že většina inzerátů na internetu působí velice atraktivně a že by člověk nejraději hned podepsal kupní smlouvu. Ovšem než si sjednáte schůzku s realitním makléřem, zkuste si nejdříve po telefonu ověřit všechny informace, které jsou v inzerátu uvedeny. Často si tak ušetříte svůj drahocenný čas, který můžete strávit užitečněji, než být na prohlídce nevyhovujícího bytu.

Upravené fotografie

Výjimkou nejsou ani atraktivnější fotografie, které mají dopomoci k prodeji dané nemovitosti. Byty jsou často foceny na širokoúhlé objektivy, neobvyklé není ani použití panoramatického pohledu nebo focení na tzv. „rybí oko“. Na žádné fotografii se nesetkáte ani s temnou místností, a to i přestože se jedná o suterénní byt s úzkými okny. Hra s umělým světlem je velmi oblíbená u většiny realitních makléřů. Ptejte se tedy při prvním telefonickém rozhovoru s makléřem na vše, co vidíte na fotkách umístěných v inzerátu a co vám není na první pohled jasné. Bohužel zkreslené fotografie vás mohou navnadit na prohlídku bytu, která pro vás nakonec bude velkým zklamáním.

Vícero makléřů na jednu nemovitost

Pokud se vám stalo, že jeden a ten samý byt je na realitním serveru nabízen dvěma různými makléři, pak ani této fintě se nedivte. Makléři se před sebou předhání, který bude ten první, co danou nemovitost prodá, a získá tak nemalou provizi. Proto kontaktujete-li makléře, ptejte se na majitele nemovitosti. Zda zná majitele a zda je jeho výhradní zastupitel v prodeji bytu? Může se totiž stát, že makléř si pouze byt vyhlédl, zadal na server s nižší cenou, a až poté, co získá kupujícího, kontaktuje prodávajícího. V případě prohlídky bytu byste tak mohli zjistit, že makléř v daném bytě je poprvé stejně jako vy.