News

Check out market updates

Pět bodů, které je nutné si uvědomit na začátku investice do nemovitosti

Pět bodů, které je nutné si uvědomit na začátku investice do nemovitosti

investiceJeště před finanční krizí byla investice do nemovitosti lukrativním přivýdělkem. Nyní na koupi bytu jako investici horko těžko zbohatnete. Investice do nemovitostí a pozemků už není to, co bývaly. Pokud ovšem kupujete s rozvahou a s promyšlením, pak si lze díky koupi nemovitosti či pozemku vytvořit pravidelný pasivní příjem.

Informace nikdy nepodceňujte

Jednou z nejdůležitějších věcí na začátek je získat dostatek informací. Pokud jste investor začátečník, nebojte se začíst do článku nebo i knih o investování do nemovitosti, které vám jistě pomohou vytvořit si větší nadhled. Chybu rozhodně neuděláte ani radou od zkušenějších. Nechat si poradit od odborníků a prodiskutovat s nimi vaše plány je určitě dobrý nápad, který se vám ve výnosech zaručeně projeví.

Investovat můžete do domu, bytu či pozemku

Na počátku vaší investice si musíte uvědomit, do čeho chcete investovat. Pokud vám je to jedno a jde vám pouze o co nejvyšší výnos, pak zbystřete. Důležité je totiž dodržet bod č. 1 a jedno by tak mělo být pouze kolečko u trakaře. Budete-li kupovat pozemek určený pro pronájem zemědělcům, není dobré se do této investice pouštět bez zkušeností a znalostí. Naopak investujete-li do menšího bytu, může se posléze stát zároveň i vaším domovem, v případě jakékoli nouze.

Rezidenční vs. komerční

Vaše investice může směřovat buď k rezidenčním jednotkám, nebo ke komerčním. Investice do komerčního objektu je i desetkrát vyšší, než investice do menších bytů. Pokud tedy nemáte velký objem peněz, pak je nutné si na koupi vzít hypotéku nebo přizvat spoluinvestora. U komerčních nemovitostí jsou vysoké také náklady na provoz a v případě krize je těžší najít nájemníka.

Lukrativní lokalita dělá hodně

Kupovat nemovitost na okraji města je hloupost, i když ne zas taková. Kupujete-li byt ve špatně dostupném místě, pak v něm budete moci bydlet tak akorát vy sami. Pokud ale vaše investice směřuje spíše do pozemku v podobě pole nebo do rekreační chaty, pak nájemníci vyžadují klidnější lokality bez ruchů velkoměsta, a právě venkovské prostředí je vítáno.

Uvažujte do budoucna

Při investování do nemovitostí je vhodné vždy uvažovat o daleké budoucnosti. Musíte vědět, zda i přes finanční krizi si můžete dovolit spravovat další objekty a zda vás finančně nezničí nějaký ten měsíc bez nájemníka. Pokud je vaše rozhodování o investování dlouhodobě promyšlené a projednané s odborníky, pak se nemovitost může stát vaším druhým příjmem.