News

Check out market updates

Levné novostavby – dohlédněte si na kvalitu

Levné novostavby - dohlédněte si na kvalitu

dreamstime_xxl_12239355Nově postavený dům je po několik let zárukou kvalitního bydlení bez investic do oprav. Tento na první pohled líbivý dojem bohužel neplatí vždy. Cena moderních novostaveb přesahuje milionové částky, a proto není divu, že každý hledá úspory, kde je to jen možné.

Jestliže jsou byty v novostavbě levnější, než je standard v dané lokalitě, buďte obezřetní. Je totiž jasné, že, ať již developer nebo zhotovitel stavby, někde ušetřit museli. Bohužel ve většině případů se šetří na nepravém místě a ubírá se na kvalitě požadované stavby. Co na plat, že jsou vám deklarovány prvotřídní materiály, když způsob jejich instalace je proveden zcela špatně.

Přejít na nabídku levných novostaveb

Následkem může být zhoršená funkčnost, například při instalaci ventilačního potrubí, na které nelze napojit digestoř s funkčním výkonem, nebo se nedostatky projeví v podstatných detailech, kterými jsou křivá podlaha, odbytá pokládka kachliček v koupelně se špatně vyřezanými otvory pro elektrické vypínače či špatně instalované zárubně dveří, které nedoléhají až k podlaze.

Jak předejít problémům s novostavbou?

Před koupi novostavby nedejte na první dojem a vše si pečlivě prověřte. Kvalitu práce na první pohled poznáte podle provedení detailů. Jsou-li provedeny špatně, je to signál, že kvalita může pokulhávat i v dalších, skrytých částech, jako jsou rozvody elektřiny a vody.

Problém ještě více umocňují někteří nepoctiví developeři, kteří sázejí na nevědomost kupujících a z jejich neznalosti cíleně profitují. Při následné reklamaci zjistíte, že vše je v kupní smlouvě ošetřeno natolik, že nemáte téměř šanci domoci se nápravy.

Jak ale nedostatky odhalit? Na nejčastější stavební chyby, které byste měli před koupi bytu odhalit, se v krátkosti zaměříme.

Nevhodná projekce

Pořizujete si novostavbu, která je právě v realizaci? Pak věnujte pozornost projektové dokumentaci, které zkušenému stavbaři hodně napoví. V této fázi můžete odhalit nedostatky ve zvukové izolaci mezi jednotlivými byty nebo nevhodný návrh osvětlení či budoucí špatně naplánovanou izolaci a zateplení. Sami však problém neodhalíte, proto si přizvěte nezávislého stavebního inspektora.

Nepodceňte kontrolu hrubé stavby

ID-100148002Fáze hrubé stavby je důležitější než samotná projekce, jelikož projekty většinou bývají kvalitně zpracovány, ale provedení zhotovitelů se v mnoha případech od projekce výrazně liší.

Motivací nepoctivých zhotovitelů je ušetřit a zkrátit čas výstavby. A tak se můžeme setkat s chaotickou elektroinstalací, která se skrývá za sádrokartonem, nevhodně řešenými odpady, již zmíněného nekompatibilního vzduchového potrubí, které nemá návaznost na výkonné digestoře, nebo jednoduše nahrazování kvalitních materiálů těmi levnějšími.

Uhlídat tyto faktory nám také pomůže přizvaný stavební inspektor nebo projektant.

Detaily dokončovacích prací

Dokončovací práce jsou vizitkou nové stavby. Důkladným pohledem odhalíme poškrábanou podlahu, prasklé obklady nebo špatné omítky. Výjimkou však není ani nefunkční elektrické vedení nebo kapající vodovodní kohoutky. Vše si před přejímkou novostavby důkladně prohlídněte, vady nafoťte a ihned nahlaste. I když se na stavbu vztahuje záruka, později budete jen těžko dokládat, že jste podlahu nepoškodili vy, ale řemeslníci před vámi.

Před koupi nového bytu nebo domu se nenechte unést blízkou vidinou pohodlného bydlení v moderním domě, ale vše nejdříve důkladně prověřte, a zkontrolujte. Jen tak si budete moci bezstarostně užívat vaše vysněné bydlení.