News

Check out market updates

Nejen 10 výhod pasivního domu

Nejen 10 výhod pasivního domu

dreamstime_xxl_12239355Oblíbenost pasivních domů v České republice stále stoupá. Hlavním rozhodujícím faktorem pro stavbu pasivního domu je jeho nízká spotřeba tepla. Výhod však má pasivní dům mnohem více. Ovšem na druhou stranu je nutné dodržovat při stavbě všechny zásady, protože jednoduše si totiž můžete postavit i (ne)pasivní dům.

Pasivní domy spadají do kategorie nízkoenergetických domů a je nutné si uvědomit, že s sebou nepřináší jen spoustu výhod. Samotná stavba pasivního domu je velice náročná a ani samotné užívání pak není zcela bez problémů. Například časté otevírání oken omezuje funkčnost větracího systému.

Zásady pasivního domu

V České republice je zatím málo firem, které by se specializovaly na stavbu pasivních domů. Taková stavba potřebuje neustálou kontrolu odborníků a dohled investora. Z počátku je nutné mít důkladně vypracovanou projektovou dokumentaci a dbát na hlavní zásady při stavbě.

Domy se většinou staví čtvercové a tloušťka tepelné izolace budovy je 20 až 35 cm. Nutné je nezapomenout také na solární ohřev teplé vody a ve finále i pořízení úsporných spotřebičů. Při stavbě se používají nejčastěji tradiční materiály, jako je dřevo, hlína a sláma. Pro izolaci je pak vhodná ovčí vlna, papír a sklo.

10 výhod pasivního domu

  1. Tepelná úspornost.
  2. Stále čerstvý a čistý vzduch.
  3. Ideální poměr mezi náklady a užitkem.
  4. Minimální zátěž pro životní prostředí.
  5. Absence nepříjemného průvanu.
  6. Bezhlučnost a vzduchotěsnost.
  7. Protialergení prostředí.
  8. Ušetření až 90 % nákladů na vytápění.
  9. Pořizovací cena se rovná běžné novostavbě.
  10. Špičkové zasklení orientované většinou na jih.

Kolik stojí vytápění pasivního domu?

A teď trochu čísel a počítání. Cena pasivního domu se nikterak neliší od pořizovací ceny běžné novostavby. Ovšem energetická úspora pasivního domu je již mnohonásobně nižší. Roční spotřeba tepla na vytápění u pasivního domu činí maximálně 15 kWh/m2 za rok. Zatímco v běžných novostavbách se spotřeba tepla pohybuje kolem 90 kWh/m2 za rok.

Pro srovnání některé starší zástavby, které neprošly žádnou řádnou rekonstrukcí, se mohou dostat i na spotřebu až 300 KWh/m2 za rok. Spotřeba tepla za rok je tedy výrazně nižší u pasivních domů.

O něco lépe než staré domy a běžné novostavby je na tom ještě nízkoenergetický dům, kdy jeho spotřeba za rok nepřesáhne 50 kWh/m2. Ovšem i toto číslo je více jak třikrát větší než u pasivního domu. Roční vytápění je tak oproti jiným stavbám u pasivního domu téměř zanedbatelné.